Peyzaj Nedir

_1485635721.jpg

Peyzaj ; Bir noktadan bakıldığında  görüş  çerçevesi içine girebilen doğal ve kültürel varlıkların bir arada meydana getirdikleri görünüştür. Dilimize Fransızca’dan yerleşmiştir. Böyle bakılınca, içinde yaşadığımız dünya, kaldırım taşından çocuk parkına, doğa yürüyüşü yaptığımız dere kenarına, bir müzenin bahçesindeki eserlerin yerleştirilişine, çok katlı bir binanın çevre düzenlemesine, evimizin bahçesi ve rengine kadar hissettiklerimizin gördüklerimize bir yansıması anlamına geliyor. Çevre düzenlemesi, peyzaj mimarlığının ilgi alanı içindedir. Ressamların yaptığı doğa görünümleri de peyzaj olarak adlandırılır.

Peyzaj ; Bahçe düzenleme işlemlerinin bir sanat, bir meslek dalı haline gelip disipline edilmesi olarak da adlandırılır. Bahçe düzenleme, uzun yıllar eğitim gerektiren bir alandır.

Mekan düzenlemeleri, iç mekan düzenlemesi (Mimari) ve dış mekan düzenlemesi (Çevre) olmak üzere iki grupta ele alınır. Dış mekan düzenlemesi geniş ve kapsamlı anlamda peyzaj bölümünü oluşturur.

Mekanda kullanılan malzemelere göre  Bitkisel ve Yapısal olarak ta iki ayrı kategoride ele alınabilir.

Bitkisel Peyzaj : Adından da anlaşılacağı üzere;Mekana/Çevreye ıygun önerilen veya talep edilen bitkilerin simetri gözetilerek uygulanması işidir.

Peyzaj asla bitki dikilmesi işi değildir ve mutlaka bilgi birikimi ve tecrübe gerektirmektedir.

Yapısal Peyzaj : Düzenleme yapılacak alana bitki dışında bir takım objelerde kullanılmaktadır.Bunlar oyun alanları,kamelyalar,oturma bankları,süs şelalesi ve süs havuzları,yürüme yolları,oto parklar, v.b.. şeylerdir.

Yapısal ve bitkisel peyzajın birlikte uygulanması durumunda;Uygulama yapılacak alanın iyi etüd edilmesi, en uygun ve kullanışlı şekilde planlama yapılması gerekmektedir. 

Powered by Bilgeweb