Çit Mazısı

38_1512688876.jpg

Çit Mazısı (thuja)

Anavatanı Kuzey Amerika'da batı bölgeler ve Doğu Asya olmasına rağmen, süs ağacı ve odunu için pek çek ülkede yetiştirilen, boyu 25-30 metreye kadar çıkan kozalaklı ağaç türleridir. Ülkemizde doğal olarak yetişmez. Fakat süs ağacı çoğu bölgede olarak yetiştirilmektedir. Peyzaj çalışmalarında 5-10 metre boylarında mazı ağacı kullanılır. 1-2 cm olan kozalakları ilk önce mavi yeşil renkte olup, zamanla kahverengi rengine dönüşür.

Mazı ağacı genellikle piramit gibi bir görünüme sahiptir. Kabuğu ince, lifli ve pulsu yapıdadır. Ağacın dalları yatay olabileceği gibi, yukarıya yönlenmiş şekilde de olabilir. Karşılıklı dizilen pulsu yapraklardan daha olgunlaşmamış olanları iğnemsi yapıda olur. Bu dalların ucunda meydana gelen yuvarlak şekilli erkek çiçek kümeleri de sarımsı, kırmızımsı renkte, küçük yapıdaki dişi çiçek kümeleri de yeşil leylağımsı renkte olur. Yaklaşık 4-6 çift ince ve esnek puldan meydana gelen yumurta gibi olan kozalaklar 8-16 mm uzunluğunda olur.

 

Peyzajda kullanımı

Mazı ağacı sürekli olarak yeşil kalan ağaç türlerindendir. Ülkemizde peyzaj alanında en fazla kullanılan mazı türü yaprak uçları altuni sarı olan, altuni top mazıdır. Özellikle parklarda ve bahçelerde kullanılır. Kolay budanır ve yetiştirilebilir.Bu sebeple duvar çit olarakta kullanılmaktadır. Kozalakları küçük, gri ve kahve renkte olur. Kış geldiğinde yapraklarını dökmeyen, fakat bakıri bir renge dönebilen türüdür.

 

Powered by Bilgeweb